Nikotin je organická sloučenina, která se přirozeně vyskytuje v rostlinách. Obsažena je například v tabáku a má vliv na lidský organismus. V této části se budeme zabývat nikotinem z hlediska jeho chemické povahy a struktury. Pokud vás zajímá, jak nikotin ovlivňuje naše tělo a proč je nebezpečný, čtěte dál.
Jaká je chemická povaha nikotinu?
Nikotin je jednou z nejrozšířenějších drog na světě. Obsažený ve výsledném produktu cigaret se stává hlavním ovlivňujícím prvkem závislosti na cigaretách. Jak ale vlastně nikotin funguje? Jaké jsou jeho chemické vlastnosti? V dnešním článku se podíváme na chemickou povahu nikotinu z blízka.
Struktura nikotinu
Nikotin, neboli pyridin-3-karboxylát-1-metyl-5-(3-pyridyl)-2,4-dihydropyridin-3-on, je organická sloučenina patřící do skupiny alkaloidů. Má molekulární hmotnost 162,23 g/mol a molekulový vzorec C10H14N2.
Nikotin se kromě cigaret vyskytuje také v rostlinách z čeledi lilkovitých (Solanaceae), jako jsou např. tabák, pepř a lilek.
Chemická struktura nikotinu v sobě nese dvě základní funkční skupiny: ketonovou skupinu a pyridinové jádro, kde se nachází vysoce reaktivní dusíkatý atom. Tento dusík je zodpovědný za schopnost nikotinu navázat na nikotinové acetylcholinové receptory v lidském těle a tím způsobovat závislost.
Farmakologické účinky nikotinu
Nikotin je silně toxická sloučenina, která může být pro člověka nebezpečná, zejména při nadměrném vystavení. V malých dávkách ale může mít i určité pozitivní účinky.
Po inhalaci nikotinu do plic se okamžitě dostává do krevního oběhu a odtud do mozku. Zde způsobuje uvolnění chemické látky nazývané dopamin, což vede k pocitům euforie a relaxace charakteristickým pro kouření cigaret.
Zároveň nikotin stimuluje soustavu sympatiku, což zvyšuje krevní tlak a srdeční frekvenci. Tyto účinky mohou být škodlivé pro osoby s kardiovaskulárními onemocněními a mohou vést k nežádoucím zdravotním následkům.
Nikotin a závislost
Hlavní účinnou látkou cigaret je právě nikotin, který způsobuje psychickou i fyzickou závislost. Jakmile se nikotin dostane do krevního oběhu, okamžitě se v mozku tvoří závislost.
Nikotinové acetylcholinové receptory se začnou upravovat, aby přijímaly více nikotinu, což zvyšuje touhu (nuru) po další cigarete.
Fyzickou závislost způsobuje nikotinový receptorový kanál, který se po opakovaném použití cigaret uzavírá a vytváří tak závislost na přísunu nikotinu.
Proto mnoho lidí, kteří se pokoušejí přestat kouřit, trpí abstinenčními příznaky, jako jsou například podrážděnost, úzkost, problémy s koncentrací a neklid.
Závěr
Nikotin je silně toxická sloučenina, která se nachází v cigaretách. Jeho chemická struktura se vyznačuje pyridinovým jádrem a ketonovou skupinou. Nikotin účinkuje v mozku, kde způsobuje uvolňování dopaminu a vyvolává pocit euforie a relaxace. Současně se ale stává zodpovědným za závislost na cigaretách.
Je důležité si uvědomit, že nikotin může mít škodlivé účinky na zdraví, proto je vždy zdravější se od něj distancovat.
Často Kladené Otázky
Jaká je chemická povaha nikotinu?
Jaké jsou vedlejší účinky užívání nikotinu?
Odpověď: Vedlejší účinky užívání nikotinu zahrnují zvýšené riziko srdečních onemocnění, rasové a duševní závislosti, úzkost a podrážděnost, ztrátu chuti k jídlu a nevolnost. Mnohé z těchto vedlejších účinků mohou být zmírněny pomocí předepsaných léků a chování změn v životním stylu.
Napsat komentář