V posledních letech se legalizace konopí stala globálním horkým tématem. Více a více zemí se rozhoduje legalizovat používání konopí pro různé účely, jako jsou léčba zdravotních problémů, rekreační použití a dokonce i průmyslové využití. Pokud se zajímáte o stav legalizace konopí po celém světě, měli byste pokračovat v čtení. V tomto článku se podíváme na to, kolik států legalizovalo konopí a jaké jsou důsledky těchto rozhodnutí.
Kolik států legalizovalo konopí?
Úvod
Konopí, rostlina známá pro své léčebné účinky a zároveň svou psychoaktivní látku THC, je stále více diskutovaným tématem ve společnosti. Po celém světě se debatuje o legalizaci této rostliny a jejích derivátů. Ve Spojených státech amerických si mnoho států již legalizovalo jakoukoliv formu konopí, ale co je situace v jiných zemích a kontinentech?
Legalizace konopí po světě
Severní Amerika
V Kanadě bylo konopí legální již od roku 2018, a to včetně jeho prodeje. Ve Spojených státech je v současné době povolena alespoň nějaká forma konopí v 33 státech. V mnoha z těchto států je legální pouze užívání pro léčebné účely, ale jsou zde i státy, kde je legalizace úplná a zahrnuje i rekreační užívání. Na Aljašce, v Kalifornii, Coloradu, Illinois, Maine, Michiganu, Massachusetts, Nevadě, Oregonu, Vermontu a Washingtonu můžete konzumovat konopí nejen k léčebným účelům, ale i ke zábavě.
Jižní Amerika
V Jižní Americe si legalizaci konopí již prošlo Uruguay a Argentna ji rozšířila na velmi omezené množství pacientů s Těžkými onemocněními. Chile, Brazílie, Peru a Kolumbie legalizovaly rostliny konopí pouze pro lékařské účely a pacientům.
Evropa
V Evropě je situace s legalizací konopí velmi různorodá. Nizozemsko, Švýcarsko, Česká republika a Portugalsko se řadí k zemím, kde je konopí dekriminalizováno. Prodej konopí v těchto zemích není trestný, ale má omezení týkající se množství. V Německu, Rakousku a Itálii je pro pacienty legální konzumovat léčebné konopí. Norské úřady povolily THC jako léčebné látce v roce 2016, ale kvůli nedostatku pacientů s výjimečnými případy bylo stále velice složité sehnat THC léčebné v ČR.
Asie
V Asii by mohla být v budoucnosti léčebná marihuana povolena na Filipínách a Thailandu. Filipíny schválily léčbu THC v roce 2019, zatímco Thajsko legalizovalo pouze držení konopných rostlin pro léčbu pacientů v roce 2020.
Austrálie a Oceánie
Austrálie je v současné době nejvíce liberální zemí v této oblasti, kde je dekriminalizováno konopí v několika státech. V roce 2016 povolily australské úřady vysazování konopí pro léčebné účely. Zbývající země Oceánie nelegalizovaly konopí.
Závěr
Jak můžeme vidět, situace v různých zemích se vévodém různě. V některých státech je konopí legální, zatímco v jiných zemích je stále zakázáno. Ukazuje se, že stále více zemí po celém světě si uvědomuje potenciál konopí pro pacienty i pro rekreační účely, možná přijde den, kdy bude konopí legalizováno celosvěetově.
Často Kladené Otázky
Kolik států legalizovalo konopí?
V současné době je legalizace konopí povolena ve čtyřiadvaceti státech USA a v kanadských provinciích. Dále je legalizace konopí částečně povolena v mnoha dalších zemích, jako například v Nizozemsku, Španělsku, Uruguayi nebo Jihoafrické republice. Počet států legalizujících konopí se však může lišit podle konkrétního období, jelikož se mohou měnit zákony a regulace.
Jaké jsou zdravotní přínosy konopí?
Užívání konopí může mít několik zdravotních přínosů, jako například zmírnění bolesti, zánětů, úzkosti a deprese. Dále je konopí spojováno s léčbou epilepsie, cukrovky a některých neurologických poruch. Důkladné studie o přínosech konopí stále probíhají a celkově platí, že užívání konopí by mělo být prováděno pod dohledem lékaře a v souladu se zákony a regulacemi dané země.
Napsat komentář