Dobrý den, dnes se budeme bavit o tom, jak správně sušit šalvěj. Tato rostlina se využívá v léčitelství, kuchyni i kosmetice. Pokud chcete získat co nejvíce z jejích prospěšných vlastností, je důležité ji sušit správným způsobem. V tomto článku se dozvíte, jakými způsoby lze šalvěj sušit, jaké jsou její výhody a jak ji poté skladovat. Pokud tedy chcete mít vždy po ruce kvalitní šalvěj, určitě byste měli pokračovat v čtení.
Jak sušit šalvěj: Základní informace
Šalvěj, také nazývaná lékořice, je aromatická bylina s mnoha léčivými vlastnostmi. Používá se často jako koření nebo v lékařství a kosmetice. Pokud ji máte doma a chcete ji uchovat, přebytek můžete snadno usušit. V tomto článku se zaměříme na proces sušení šalvěje.
Kdy sušit šalvěj
Nejlepší čas na sušení šalvěje je v letních měsících, když rostlina má nejvíce olejových žláz a chuť je nejsilnější. Sušení můžete uskutečnit, kdykoliv během vegetačního období, ale chuť a aroma se budou lišit v závislosti na fázi růstu rostliny.
Jaké množství šalvěje usušit
Pokud máte velké množství šalvěje, můžete ji sušit celou, ale pokud máte jen několik větví, je nejlepší je vytrhnout a sušit je odděleně. Stačí pár větví na sušení, ale pokud chcete sušit více, dejte pozor, aby se svazek nehromadil a nezasáhl tak efektivitu sušení.
Kde sušit šalvěj
Ideální místo pro sušení šalvěje je tam, kde je dobře větrané a chladné. Pokud se tedy vejde do stínu, bude to ideální. Nechte rostliny volně viset, tak aby vzduch mohl proudit kolem nich. Můžete je také sušit v suché, chladné místnosti nebo na slunci, ale tím dojde k ztrátě množství olejů.
Jak sušit šalvěj
Pokud se rozhodnete sušit šalvěj, musíte vědět, že proces může trvat až dva týdny. Zhruba do 48 hodin byste měli začít vidět první změny. Postupujte takto:
1. Odstraňte všechny nečistoty a poškozené listy ze svazku šalvěje.
2. Jemně ji opláchněte vodou a nechte ji oschnout na vzduchu.
3. Sváže šalvěj do svazku. Snažte se, aby svazek nebyl příliš hustý.
4. Upevněte svazek šalvěje pomocí provázku nebo elastické pásma.
5. Zavěste svazek z hlavy dolů na suchém a větraném místě. Používejte odstup mezi působícími svazky a kladně vyhovujícím vzdálenostem.
6. Mějte svazky na suchém a větraném místě minimálně 10 dní. Zkontrolujte pravidelně, zda se šalvěj dokonale nevysuší.
Jak uskladnit sušenou šalvěj
Pokud máte šalvěj již usušen, ukládejte ho v suchém a chladném prostředí v uzavřených skleněných nádobách. Pokud je každý separátní, pečlivě nadávkujte a jezte brzy. Pokud víte, že nedojde k prasknutí bahna, můžete šalvěj skladovat dlouhodobě.
Závěr
Sušení šalvěje je snadný proces, ale vyžaduje trochu času a trpělivosti. Výsledkem je aromatická směs, která může být používána jako koření nebo jako přísada do kosmetických přípravků. Pokud máte rostlinu doma, doporučujeme vyzkoušet tento postup.
Často Kladené Otázky
Jaké jsou nejlepší způsoby sušení šalvěje?
Existují tři základní metody sušení šalvěje. Prvním způsobem je sušení na vzduchu. Šalvěj se sklízí v sušší a slunečnější části dne. Lze ji sušit na provaze, v sýpkách, na truhlících apod. Další metodou je sušení v troubě. Šalvěj se umisťuje na plechy v troubě na nízkou teplotu (45°C) a suší se až do křehkosti. Posledním způsobem je sušení v mikrovlnné troubě, kdy je šalvěj umístěna mezi papírové ubrusy a suší se po dobu 1-2 minut.
Co se dá dělat se sušenou šalvějí?
Sušenou šalvěj můžete použít v kuchyni jako koření nebo do čajů. Šalvěj se hodí k vaření s vepřovým masem, drůbeží a zeleninou. Také se šalvějí můžete opláchnout ústa jako ústní vodu, nebo ji použít k výrobě kosmetiky. Šalvěj lze kombinovat s oleji a včelím voskem k výrobě masti proti křečím svalů nebo nálevů proti potížím při menopauze.
Napsat komentář