Mátová koňská je aromatická rostlina s mnoha léčivými vlastnostmi. Je to jeden z nejstarších druhů léčivých bylin, který se používá již tisíce let. V této článku se dozvíte více o této úžasné rostlině, včetně toho, jak se používá pro zlepšení zdraví, co je to za rostlinu a jak ji pěstovat. Pokud máte zájem o přírodní léčbu a zdravý životní styl, určitě byste měli pokračovat ve čtení.
Mátová koňská: Popis rostliny
Mátová koňská (Mentha longifolia) je aromatická rostlina patřící do čeledi hluchavkovitých. Pochází ze Středomoří a jihozápadní Asie, ale je hojně pěstována v mnoha oblastech světa. Její vytrvalý kořenový systém se rozprostírá do hloubky až 50 cm a na povrchu vyrůstají přímé nebo poléhavé stonky dorůstající až do výšky jednoho metru. Listy jsou dlouhé 5-9 cm a široké 1-2 cm, jsou svěže zelené barvy, lesklé a mají podlouhlý tvar.
Použití mátové koňské
Mátová koňská je vynikající koření, které se používá především v kuchyni jako přísada do mnoha jídel. Kvůli svému osvěžujícímu aroma se používá také do kosmetiky, parfémů, zubní pasty a jiných výrobků. Mátová koňská má také významné léčebné vlastnosti, zejména při léčbě zažívacích potíží, menstruačních křečí, nachlazení, bolesti hlavy a úzkosti. Je také účinnou repelentní látkou proti hmyzu.
Použití do kuchyně
Mátová koňská se používá jako koření do mnoha jídel, zejména do salátů, omáček, marinád a kořenících směsí. Je také oblíbená přísada do různých nápojů a koktejlů. Mátová koňská se používá také při pečení, zejména při výrobě dortů a cukrovinek. Mátové lístky můžete použít také jako dekoraci na talíři.
Použití v léčitelství
Mátová koňská se používá v léčitelství jako účinný prostředek při léčbě mnoha potíží. Například pomáhá při zažívacích potížích, zejména při nadýmání, nevolnosti a průjmu. Také pomáhá při menstruačních křečích, bolestech hlavy, úzkosti, nervozitě a nespavosti. Mátová koňská se také používá při léčbě nachlazení a dalších respiračních onemocnění.
Použití v kosmetice
Mátová koňská se používá také v kosmetice jako osvěžující a tonizující složka ve vzdušných vodách, tonikách a mastech. Mátová koňská pomáhá uvolnit svaly, zmírnit bolesti a otoky a zlepšit krevní oběh. Také pomáhá při léčbě akné a kožních zánětů.
Pěstování mátové koňské
Mátová koňská je nenáročná rostlina na pěstování a lze ji pěstovat jak v zahradě, tak i na parapetu. Nejlépe roste na slunném místě s vlhkou nebo mokrou půdou, ale snese i polostín. Rostliny se množí semeny, oddělováním oddenků nebo řízkováním. Řízky se nejlépe odebírají v červenci a srpnu.
Známé odrůdy mátové koňské
Mezi nejznámější odrůdy mátové koňské patří ‘Alba’, ‘Citrata’, ‘Easthampton’, ‘Spicata’, ‘Vulgare’ a ‘Whorled’. Každá z těchto odrůd se od sebe liší množstvím aromatických látek a intenzitou aromatu.
Úprava mátové koňské
Mátová koňská se sklízí v červenci a srpnu a nejlepší chuť má právě před květem. Sklizeň je jednoduchá – stačí posekat stonky a oddělit listy. Listy se pak mohou použít čerstvé nebo sušené. Jestliže chcete mátovou koňskou skladovat, je nejlepší ji usušit a uložit v uzavřeném obalu.
Závěr
Mátová koňská je vynikající koření, které se používá do mnoha jídel i do kosmetických přípravků. Má také významné léčebné vlastnosti a pomáhá při mnoha potížích. Mátová koňská je nenáročná rostlina na pěstování a lze ji pěstovat jak v zahradě, tak i na parapetu.
Často Kladené Otázky
### Jaké jsou přínosy Mátové koňské?
Mátová koňská má mnoho přínosů pro lidské zdraví. Může pomoci s trávicími problémy, uklidnit nervy, zmírnit bolesti a záněty a zlepšit kvalitu spánku. Tento bylinkový přípravek také může pomoci při nachlazení a bolesti v krku.
### Jak podávat Mátovou koňskou?
Mátovou koňskou lze podávat různými způsoby, včetně pití čaje, konzumování kapslí, inhalace nebo roztírání oleje na kůži. Je důležité dodržovat doporučené dávkování pro každý způsob podání a konzultovat s lékařem před použitím, zejména pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo užíváte jiné léky.
Napsat komentář